Nepřehlédněte výstavu obrazů intarzií a reliéfní řezby – Mgr. Josef Škanta

Motto:

Dřevo - pět písmen, za nimiž se skrývá stále tatáž hmota a přece tolikrát jiná v nekonečné řadě proměn. Dřevo patří k nejušlechtilejším živým materiálům dekorativních uměleckých předmětů v interiérech, domácnostech a různých prostorách. Řezbářství všeho druhu bylo vždy považováno za umělecké řemeslo a mnohdy se stalo koníčkem sběratelů.

Na této výstavě vám představuji dva různé řezbářské styly, které lze dřevem vyjádřit.

INTARZIE

Je vykládání dřevem různých barev. Dýha je slabě loupané dřevo z různých stromů (ořech, limba, mahagon, jasan a jiné). Ve vystavených obrazech není použito žádné přibarvování ani moření, vše je tvořeno přirozeným zbarvením dřeva tak, jak jej příroda vytvořila a v jakých podmínkách vyrůstalo.

Technika zpracování spočívá v skládání jednotlivých kousků, které se přilepují k sobě a jako celek se nalepují na podklad. Náměty jsem získával náčrty podle skutečnosti ze Šumavy a jižních Čech. Výjimkou je obraz Hradčan. Intarzii lze tvořit i z jiných materiálů, např. z perletě, kovu, slonoviny. Můžeme ji vidět na výzdobě nábytku téměř na všech zámcích, kde patří k velmi cenným hodnotám. Obrazy, které jsou zde vystaveny, jsem tvořil od svých 25 ti do 50 ti let věku a staly se dekorativním obohacením a výzdobou mnoha bytů a interiérů. Vystavoval jsem je na různých místech naší republiky a také v Německu. Nejdále můj obraz doputoval do Austrálie či Ameriky, jsou i na různých místech Evropy.

RELIÉFNÍ ŘEZBA

Obrázky jsou vytvářeny zobrazením konkrétních námětů. Podkladovým materiálem je lipové dřevo (může být i dub, jasan, třešeň, švestka). Po nákresu na podklad jsou různými profilovanými dláty odebírány části dřeva k vyobrazení konečného námětu. Po ukončení dílka následuje kolorování (zvýraznění) vypalovací jehlou a dle potřeby přímořováno. Veškeré tyto obrázky jsem vytvořil od Vánoc 2014. Vystavený betlém je tvořen dřevořezbou, což je postupným opracováním dřevěného materiálu, kde základem je hranol, který se postupně tvaruje do žádané podoby. Nakonec se obrázek pro zvýraznění přelakuje.

Přeji Vám pěkné zážitky z výstavy.